Devletlerin vergilendirmeye ihtiyaç duymalarının nedenlerini ve verginin hangi yollarla tahsil edildiği

Devletlerin vergilendirmeye ihtiyaç duymalarının nedenlerini ve verginin hangi yollarla tahsil edildiği

Devletlerin vergilendirmeye ihtiyaç duymalarının nedenlerini ve verginin hangi yollarla tahsil edildiği konusunda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Devletler, milletlerin verdiği vergilerler ekonomik bir güç elde etmektedir. Devletleri ayakta tutan en önemli güçlerden biri nüfus biri ekonomik güç ve ekonomik idare gücüdür. Devletlerin vergilendirmeye ihtiyaç duyması ekonomik gücü sağlaması içindir. Ekonomik güç, üretim ve tüketim ile dengelenmektedir.

Devlet vergiyi kendi oluşturduğu vergi sisteminden almaktadır. Vergi dairelerinin kurulması ve vatandaşın bu dairelerde vergi borçlarını ödemesi ya da interaktif olarak internet ortamında borç tahsilinin yapılması da vergi ödeme yöntemlerindendir. Ayrıca vergi mükellefi olan kurumlar da muhtasar ödemelerini belli periyotlarla gerçekleştirmektedirler. Muhtasar ödemeleri de vergi ödemeleridir.

  • Orduların ihtiyaçlarını ve savaş masraflarını karşılamak
  • Şehirlerini imarı, yol, liman vb. yapılması
  • Halkın refahı ve ihtiyaçlarının karşılanması için devletler lazım olan maddi kaynağı sağlamak için vergi toplamışlardır.

Verginin hangi yollarla tahsil edilmiştir

Vergiler, genellikle emek yoluyla ödeme, ayni ödeme ve nakdî ödeme şekilleriyle tahsil edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.