Hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir

Hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir

Hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hasta ziyareti toplumda manevi değerler gereği geleneksel olarak yapılan ve sosyal ilişkilerin gelişmesini ve yerleşik hale gelmesini sağlayan bir ziyarettir. Hasta ziyareti sayesinde hastalar moral bulur. Mutlu olurlar. Hastaları ziyaret etmek onları morallendirmek içindir.

Hastaları ziyaret etmek, hastalara moral olmak ve destek olmak bakımından önemlidir. Ayrıca insanların yakınlarıyla olan yakın ilişkilerinde birbirlerinden haberdar olmalarını sağladığından önemlidir. Hasta ziyaretinde bulunmak toplumda birlik ve beraberlik için oldukça önemlidir. Huzur ve barış ortamının gerçekleşmesini sağlar. Hasta ziyaretleri insanları birbirine yakınlaştıran samimi ziyaretlerdir. Hastaya zahmet vermemek gerekir. Bu ziyaretlerin kısa sürmesi gerekir.

  • Hastalara moral olur
  • Birlik ve beraberliği arttırır
  • Hastalar hastalıklarını unutur
  • Hasta gerçek arkadaşları olduğunu anlar
  • Hasta ziyareti sünnet sevabı kazandırır
  • Hasta yalnız olmadığını hisseder, bu yüzden hasta ziyareti önemlidir.

Hasta ziyareti hastaya moral olduğu için çok önemlidir. “Müslümanın, Müslüman üstündeki hakkı beştir: Selamını almak, hapşırınca ‘Yerhamukallah’ (Allah sağlık ve afiyet versin.) demek, davetini kabul etmek, hasta olduğunda ziyaret etmek, cenazesine katılmak. (Hadis)

Hz. Ali, Rasûlüllah (s.a.s.)’ı şöyle buyururken işittim demiştir: “Bir Müslüman, hasta olan bir Müslüman kardeşini sabahleyin ziyarete giderse, yetmiş bin melek akşama kadar ona rahmet diler. Eğer akşamleyin ziyaret ederse, yetmiş bin melek onun için sabaha kadar istiğfar eder ve o kişi için cennette toplanmış meyveler vardır.” (Tirmizî, Cenâiz, 2)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
23
84
28
18
18
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.