Hz. Muhammed’in peygamberlik öncesindeki hayatı nasıldı

Hz. Muhammed’in peygamberlik öncesindeki hayatı nasıldı

Hz. Muhammed’in peygamberlik öncesindeki hayatı nasıldı bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Peygamber (a.s.), 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Babası o doğmadan vefat etmiştir. Annesi o altı yaşındayken vefat etmiştir. Ebu Talip isimli amcasıyla yaşamaya başlamış ve Mekke’ye gelen süt anneler tarafından emzirilmiştir.

Peygamber (a.s.)’ın ilk çocukluk yılları diğer çocuklara nazaran sakin geçmiştir. Amcasıyla birlikte ticaret kervanlarına katılmış ve çobanlık da yapmıştır. Yirmi beş yaşındayken Hazreti Hatice annemiz ile evlenmiştir. Kendisinden çocukları olmuştur. Çocuklarının çoğu o dünyadayken vefat etmiştir. Genç yaşta evlenmiş ve mutlu bir evliliği olmuştur. Güvenilir ve dürüst biri olduğu için Muhammedül Emin olarak tanınmıştır. Herkesin güven duyduğu ve itibar ettiği bir kişi olmuştur. Erdemliler Hareketi’ne katılmıştır.

Peygamber Efendimiz (asm) İslamiyet'ten evvel, yine hak dinin vecibelerini yaşayan muvahhid ve abid bir insandı. Hz. İbrahim (as)’in dininin devamcısı idi. Fakat mecburiyet altında değil, iradesi ile ibadet ederlerdi. Bunda bütün tarih ve siyer kaynakları müttefiktir.

Efendimiz (asm) devamlı olarak Hira mağarasına çekilir, ibadet eder, dua ederlerdi. Hatta ilk vahiy de böyle bir ibadet zamanında gelmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
182
50
17
101
61
44
42
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum