İlk Çağ’daki orduların aynı teçhizatları kullanmasına rağmen savaşlarda orduları birbirinden farklı kılan özellikler nelerdir

İlk Çağ’daki orduların aynı teçhizatları kullanmasına rağmen savaşlarda orduları birbirinden farklı kılan özellikler nelerdir

İlk Çağ’daki orduların aynı teçhizatları kullanmasına rağmen savaşlarda orduları birbirinden farklı kılan özellikler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İlk Çağ’daki orduların aynı teçhizatları kullanmaları oldukça normaldir. Çünkü toplumlar birbiriyle etkileşim içindedir. Ayrıca insanların ihtiyaçları da temel olarak aynıdır. Çağın gereklilikleri olarak günümüzde olduğu gibi toplumların bazı yönlerden hayat şartları aynı durumdaydı.

İnsanların aynı coğrafyalar üzerine yaşamaları da aynı teçhizatları kullanmalarına neden olmuştur. İlk çağdaki orduların teçhizatları aynı olduğu halde savaşlarda orduları birbirinden farklı kılan özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler savaş stratejileri ve kültürel farklılıklar olarak meydana gelmektedir. Ayrıca savaş zekası ayrı bir şeydir. Türk ordularının sadece ses çıkarsın diye oka delik açmaları bunu kanıtlar.

  • Orduları farklı kılan özellikler; savaş meydanındaki hareket yeteneği, saldırı ve savunma gücüdür.
  • Orduyu oluşturan askerlerin kaynağı farklı özellikler göstermiştir. (Sümerlerde askerlik soylu mesleği, Asurlular ücretli ve gönüllülerden oluşma vb.)
  • Savaşlarda düşmanlarını alt edebilmek için farklı savaş stratejileri üretmişlerdir.
  • İlk Çağ’da orduların eğitim ve tatbikat yapma özellikleri de farklı özellikler göstermiştir.
  • Sümerlerde askerlik soylulara aitti, ama savaş zamanı tüm erkekler asker kabul edilirdi.
  • Asur ordusu ücretli askerlerden, gönüllülerden ve krala ait kentte oturan ve masrafları kral tarafından karşılanan hür
    erkeklerden oluşurdu. İhtiyaç hâlinde bütün erkekler askere çağrılırdı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
2
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.