Ali CÖRE

Ali CÖRE

McCarthy kimdir McCarthycilik nedir

McCarthy kimdir McCarthycilik nedir

Bu adamın bizimle ne alakası var. Bu da "fıstkçı şahap"a benziyor. Vaktiyle bir öğrencimiz üç yıl sonra dayanamayıp Türkçe hocasına sormuştu."Üç yıldır bu "fıstıkçı şahap"tan bahsediyorsun. Yeter artık kim bu adam,bizim dersimizle ne alakası var?" demişti. Size uzun gibi görünen bu yazıda anlatılan McCarthy de fıstıkçı şahap gib birisidir. Çok ta önemli biri değildir. Vaktiniz varsa, başka bir işiniz yoksa ve daha önce duymadı iseniz okuyabilirsiniz.

Evet insanlar her zaman diliminde ve her toplumda benzer davranışlar sergiler. Sonuçları itibariyle de benzerlikler görülür. O yüzden “tarihi tekerrürler”den bahsedilir. Bize göre çok uzak veya çok eski zaman diliminde yaşanmış gibi görünen ve asla bir daha olmaz dediğimiz olaylar bazen benzer bir şekilde bazen de tıpkısı yaşanabilir. İşte bu olaylardan biri de ABD’inde yaşanan meşhur McCARTHY dönemidir. Çok önceleri okuduğum McCarthy hakkındaki yazıları bilimsel bir makale formatında tekrar okudum ve bu makalenin özetini paylaşarak o dönemde ABD’inde yaşanılan ve bu dönemde de Rusya'da, Polonya'da ve komşumuz Suriye'de yaşanan olayları daha iyi anlayabilmemiz için faydalı olacağını düşündüm.

1908 de doğan Josep McCarthy. İrlanda kökenli Amerikan bir aileye mensuptur.
Hukuk fakültesini okumuş, okuduktan bölge savcısı olmak istemiş. Ama başaramamış ve sonra avukatlık mesleğine başlamıştır. Sonradan bu hayalini Cumhuriyetçi Parti’ye geçerek gerçekleştirmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nda orduya katılmış savaş sonrasında kendisini bir kahraman gibi tanıtmak için bir çok hikaye uydurmuş ancak daha sonra görevinin sadece masa başında oturmak olduğu anlaşılmıştır. Winconsin’den 1946 yılında senatör seçilmiş ve 2 Mayıs 1957 kadar yaşamıştır.
McCarrthyizm Josep McCarthy’nin adından türemiştir.

KORKUTMA İLE SEÇİM KAZANMASI
McCarthyizmin temelinde insanları korku ile ikna etmek, kontrol etmek ve bu yol ile seçim kazanmak vardır.

Korku yasal yollar kullanılarak etkisi toplum üzerinde meşru kılındığında, insanları yönlendirmede kullanılabilecek en etkili yollardan birisidir. Yaratılan korku ortamında toplum içerisinde yaşayan birey, yasal yollar ile meşru kılınmış ve oldukça etkili korku yöntemleri doğrultusunda yönlendirilebilir ve yapması istenen davranışı sergiler.

1945-1954 yılları arasında ABD de iç ve dış politikada hakim propaganda unsuru haline getirilen komünizm tehlikesi bir korku toplumunun oluşmasını sağlamıştır.

MCCARTHYİZMİN YASALARI HİÇE SAYMASI

McCarthy yasal gerekleri çiğneyerek çoğu insanın asılsız bir şekilde yargılanmasına neden olmuş ve ABD’de bir fenomen haline gelecek olan ve McCarthycilik ya da cadı avı olarak adlandırılacak bir döneme damgasını vurmuştur.

İÇİ BOŞ DOSYALAR
McCarthycilik, 1950 yılında Senatörün Wheeling’de yapmış olduğu konuşmada ABD’de komünist emellere hizmet ettiği belirlenen 205 kişinin isminin yazılı olduğu bir listeye sahip olduğunu öne sürmesi ile büyük bir tırmanışa geçmiştir. Ancak Senatör McCarthy tarafından öne sürülen liste hiçbir zaman açıklanmamış ve komünist emellere hizmet ettiği öne sürülen kişilerin komünist parti ya da bu tip faaliyetlerle bağlantıları hiçbir zaman kanıtlanamamıştır.

KUTSAL ÜÇLÜ: DİN ADAMI, GAZETECİ VE GİZLİ SERVİS ve CADI AVI

McCarthy seçimlerden başarı elde edemeyeceğini anlacınca, katolik bir rahip olan Edmund Walsh’ dan yardım ister. O da Demokratlara yönelik olarak komünist bir propaganda başlatmasını tavsiye eder. Buna ilave olarak Jack Anderson adlı bir gazeteciden de destek alır.Bundan sonra McCarthy, komünist olduğunu düşündüğü kişiler hakkında bilgi toplamaya başlar. FBI Başkanı Hoover’dan da yardım gören McCarthy, 9 Şubat 1950’de West Virginya Cumhuriyetçi Parti kadınlar toplantısında dışişleri bakanlığında 205 kişinin komünistlere gizli bilgi aktardığına dair ünlü listesini ilan eder. Sonuç olarak ise McCarthyizm olarak literatüre geçen cadı avı, FBI ve diğer destek odakları doğrultusunda başlamış olur.

TOPLUMUN BÖLÜNMESİ

Dönemin merkezinde siyasi baskı şu şekilde yapılmış. Öncelikle toplum kategorilere ayrılmıştır, arkasından suçlama ve cezalandırmalar başlamıştır. Birinci kategoriye komünizmi yaymakla suçlananlar, ikinci kategoriye şüpheli kişiler ve organizasyonları, üçüncü kategoriye suçlamaları yasallaştıranları, dördüncü kategoriye Amerikan Sivil Haklar Örgütü gibi savunma tarafında yer alan kurumları, son kategoriye ise seyirciler olarak tüm toplumu yerleştirmiştir.

McCarthy ve yürütülen içi boş tüm soruşturmalar, o dönem medya
ve toplum tarafından da desteklenmiştir. Kamuoyunda büyük etkiye sahip çoğu grup ve dernek komünizm karşıtı çok sert söylemlerde bulmuş ve Senatöre destek vermişlerdir. McCarthy’nin hedefleri, üstüne gittiği kişiler ve kurumlar her zaman büyük olmuştur.

KİTAP VE YAYINLARA YASAK GETİRMESİ
McCarthy daha da ileri giderek üniversitelerde ve devlet
kütüphanelerinde yaptırmış olduğu araştırmalar sonucunda çoğu yayının
kaldırılmasına ve birçok kitabında komünist başlığı altında yakılmasına
neden olmuştur.

ORDUNUN VE İŞ ADAMLARININ SUÇLANMASI
Arkasından McCarthy komünistlerin ordu içerisine sızıp bilgi sızdırdıkları suçlaması bu dönemde Başkan Eisenhower olmak üzere, üst düzey şirket sahiplerinden gazete yazarlarına kadar birçok kişiyi suçlamıştır. O dönemde General Electric CEO’su olan Milton’un Avrupa’dan dönüşünden sonra dışarıdan ABD’nin nasıl göründüğü belirtmiş. Milton Avrupa’da gerek devlet adamlarının gerekse de çoğu kişinin McCarthy’i Hitler gibi gördüğünü, Eisenhower yönetiminin de bu nedenle büyük ölçüde zarar gördüğü ve saygınlığını yitirdiğini belirtmiştir

SUÇLAMALARIN GERİ TEPMESİ
McCarthy tarafından yürütülen soruşturmaların ABD ordusuna kadar ulaşmış olması, ABD toplumunda ve devlet içerisinde, McCarthy’e olan desteğin düşmesine neden olmuştur. Komünist suçlamaların ve soruşturmalarının çoğunun boş çıkması McCarthy’nin toplum üzerinde ününü yitirmesine neden olmakla beraber komünist suçlamaların orduya
yöneltilmesi McCarthy’nin bu konuda attığı son adım olmuştur.

Amerikan siyasi hayatında büyük bir kırılma noktası teşkil eden McCarthycilik ve komünizm karşıtı uygulamalar büyük destek kaybederek yolun sonuna gelmiştir. McCarthy ve devlet arasındaki bu çekişme son olarak bir duruşmada belli olmuştur. Ordu tarafında atanan Josep Wlech, McCarthy ile yüzleşmek için Washington’a giderek Senatör’ün siyasi hayatın sonlanmasına ve 1950’den beri adeta bir korku ve terör ortamı yaratan bu cadı avının bitmesini sağlayacak olan sürecin başlamasını sağlamıştır.

DEMOGOJİ YETENEĞİ İLE ABD’NIN İKİYE BÖLÜNMESİ
McCarthy dönemi ABD’si her açıdan ikiye bölündü. McCarthy tarafından yapılan soruşturmalar medya içerisinde de çok geniş destek buldu. McCarthy’nin demogojik yeteneğinin medya yolu ile halka iletilmesi McCarthy fenomeninin bu kadar etkili olmasında büyük bir rol oynamıştır. Bununla birlikte kendi gibi düşünmeyen ve muhalif olan gazeteciler McCarthy ve destekçileri tarafından vatan hainliği ile suçlanmıştır.

Ancak bu programdan sonra McCarthy’in de sonunu hazırlayacak olan ordu soruşturması, McCarthy’nin ABD siyasi hayatından çekilmesine neden olmuştur. McCarthy ve McCarthycilikolarak anılan dönem tam olarak dokuz yıl sürmüş ve 1954’te sona ermiştir.

1954’teki seçimler ile birlikte Demokratların Senato’da çoğunluğu elde etmesi sonucu, McCarthy Senato’daki yerini ve komitelerdeki görevlerini kaybetmiştir. Yüksek Mahkeme, ülke içerisinde sivil hakları kısıtlayan tüm yasaları birer birer kaldırmış Senato ve Komitelerin görev ve yetkilerine büyük bir sınırlama getirmiştir. McCarthy ve McCarthycilik olarak bilenen paranoya ve kaos ortamı zamanla silinmeye başlamıştır.Ancak ABD iç siyasi hayatını ve dış politikasını etkileyen bu travma, ABD’nin dış politika ekseninde uzun bir dönem boyunca etkisini göstermiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ali CÖRE Arşivi