Mekkeli müşriklere karşı yapılan son savunma savaşı

Mekkeli müşriklere karşı yapılan son savunma savaşı
Mekkeli müşriklere karşı yapılan son savunma savaşının adı nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hendek Gazvesi, müşriklerin Müslümanlara karşı açtıkları en korkunç ve zorlu bir savaştır. Bu gazve, Müslümanları ve Medîne İslâm Devleti’ni târihten silmek için yapıl­mıştır.

Mekke'li müşrikler Uhud Savaşında istedikleri başarıyı elde edememişlerdir. Müşrikler Islam dinini tamamen bölgeden silmek amacındaydılar. Bu doğrultuda yeniden bir hazırlık içerisine girmiş ve Müslümanların bulunduğu Medine'ye bir sefer düzenlemek için plan yapmaya girişmişlerdir.

Müşrikler çevre kabilelerden destek almış, Medine'de bulunmuş fakat Medine'den çıkarılmış Yahudilerin de kendilerine katılması ile yaklaşık on bin kişilik bir ordu kurmayı başarmışlardır. Medine'de bulunan Yahudiler ile de anlaşarak savaş sürecinde Müslümanlara problemler çıkarılmasını kararlaştırmışlardır.

Müslümanlar yaklaşan savaşı görerek şehir çevresine hendekler kazılmasını kararlaştırmışlardır. Medine çevresine kazılan hendekler, Mekke'li müşriklerin Medine kuşatmasını büyük ölçüde zorlaştırmış, savaştan Müslümanlar galip olarak ayrılmışlardır. 627 yılında gerçekleşmiş bu Hendek Savaşı Müslümanların verdiği son savunma savaşıdır.

Kaynak:Eğitim Sistem

2
1
2
1
1
1
4
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.