Peygamberimizin torunlarının isimleri

Peygamberimizin torunlarının isimleri
Peygamberimizin torunlarının isimleri hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in 5 erkek 3 kız olmak üzere 8 torunu dünyaya gelmiştir. Bunlardan erkekler Ali, Abdullah, Hasan, Hüseyin, Muhsin, kızlar ise Ümâme, Ümmü Gülsüm, Zeyneb’dir.

Peygamber Efendimiz’in temiz soyu Hz. Hasan ve Hz Hüseyin Efendilerimiz’den devam etmiştir ve Allah Teâlâ’nın izni ile kıyamete kadar devam edecektir.

Peygamberimizin (s.a.v) Erkek Torunları: 

1- Ali (r.a) : Annesi Peygamber Efendimi’in en büyük kızı Hz. Zeynep -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Ebul-As -radıyallâhu anh-‘dır. Küçük yaşta vefat etmiştir.

2- Abdullah (r.a): Annesi Peygamber Efendimi’in ikinci kızı Hz. Rukiyye -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Osman -radıyallâhu anh-‘dır. Küçük yaşta (iki yaşında) vefat etmiştir.

3- Hz. Hasan (r.a): Annesi Peygamber Efendimi’in küçük kızı Hz. Fatıma -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Ali -radıyallâhu anh-‘dır. Hz. Hasan Efendimiz Peygamber Efendimizden sonra vefat etmiştir. Peygamber Efendimiz’in soyu Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendilerimiz’den davam etmiştir. Hz. Hasan Efendimiz’in soyundan gelenlere Seyyid denilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız..

4- Hz. Hüseyin (r.a): Annesi Peygamber Efendimi’in küçük kızı Hz. Fatıma -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Ali -radıyallâhu anh-‘dır. Hz. Hüseyin Efendimiz de Peygamber Efendimizden sonra vefat etmiştir. Peygamber Efendimiz’in soyu Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendilerimiz’den davam etmiştir. Hz. Hasan Efendimiz’in soyundan gelenlere Şerif denilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız..

5- Muhsin (r.a): Annesi Peygamber Efendimi’in küçük kızı Hz. Fatıma -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Ali –radıyallâhu anh-‘dır. Küçük yaşta vefat etmiştir.

Peygamberimizin (s.a.v) Kız Torunları

1- Hz. Ümâme (r.anha): Annesi Peygamber Efendimi’in en büyük kızı Hz. Zeynep -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Ebul-As -radıyallâhu anh-‘dır. Hz. Fatıma -radıyallâhu anh-’nın ölümü üzerine önce Hz. Ali -radıyallâhu anh- ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b. Nevfelle nikahlanmıştır. Muğire’den Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir.

2- Ümmü Gülsüm (r.anha): Annesi Peygamber Efendimi’in küçük kızı Hz. Fatıma -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Ali -radıyallâhu anh-‘dır. Hz. Ömer -radıyallâhu anh- halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz. Ömer -radıyallâhu anh-’den Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir. Hz. Ömer, (h.23/m.644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b. Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır. Avn’ın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b. Cafer’le evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur. Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b. Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır. Detaylı bilgi için tıklayınız…

3- Zeyneb (r.anha): Annesi Peygamber Efendimi’in küçük kızı Hz. Fatıma -radıyallâhu anhâ-‘dır. Babası Hz. Ali -radıyallâhu anh-‘dır. Ca‘fer b. Ebû Tâlib’in oğlu Abdullah ile evlenmiştir. Bu evlilikten Ali, Avn, Muhammed, Abbas ve Ümmü Külsûm adlı çocukları olmuştur. Hz. Fatıma’nın kızı Zeynep’ten olan çocukları “Zeynebiler” olarak bilinir.

4
303
65
8
4
4
6
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.