Peygamberin teşri görevi

Peygamberin teşri görevi

Peygamberin teşri görevi nedir, Hz. Muhammed’in Peygamberlikle ilgili görevleri nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hz. Muhammed (s.a.v), son gönderilen peygamberdir. Kur’an’ı Kerim, O’na gönderilmiş ve O da tüm insanlığa Allah’ın emir ve yasaklarını tevdi etmiştir. Hz. Muhammed’in peygamberlikle ilgili görevleri vardır her peygamber gibi. Bu görevler şunlardır;

  1. Tebliğ Görevi
  2. Tebyin Görevi
  3. Teşri Görevi
  4. Temsil Görevi

Tebliğ görevi

“Tebliğ” alınan bir emri aktarmaktır. Hz. Muhammed (s.a.v), Allah’tan aldığı vahiyleri insanlara tebliğ etmekle mükellef kılınmıştır. 

Tebyin Görevi

Kur’an’ı Kerim’in bazı ayetlerini insanların anlaması mümkün değildir. Bu ayetler, Peygamberler tarafından insanlara açıklanırlar. Her peygamberin görevlerinden biri olduğu gibi Hz. Muhammed’in de görevlerinden biri olan “tebyin görevi” de budur. 

Teşri Görevi

Müslümanların Kur’an’ı Kerim’de yer alan her ayete uymaları bir sorumluluktur. Ancak bazı ayetlerde nasıl davranılması gerektiği ile ilgili net bilgiler verilmemektedir. Mesela namazın 5 vakit olduğu Kur’an’ı Kerim’de vardır ama namazın günün hangi bölümlerinde kılınması ile ilgili bilgiler yer almamaktadır. Teşri görevi tam da burada devreye girer. 

Temsil Görevi

Temsil, kelime anlamı olarak bir sorumluluğu yerine getirirken nasıl davranılması gerektiğini göstermek manasına gelir. Hz. Muhammed’in (s.a.v) görevlerinden biri de temsil görevidir. Yani insan için dini ve sosyal yaşantının nasıl olması gerektiğini kendi hayatıyla göstermesidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
72
72
72
72
72
72
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.