Peygamberlerin mucizeleri hakkında neler biliyorsunuz

Peygamberlerin mucizeleri hakkında neler biliyorsunuz

Peygamberlerin mucizeleri hakkında neler biliyorsunuz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hangi Peygamberlere mucizeler verilmiştir

Hz. Yunus (a.s.): Ninova kavmine peygamber olarak gönderine Hz. Yunus'un günlerce bir balığın karnında yaşaması.

Hz. Nuh (a.s.): Ankebut Suresinde, Hz. Nuh'un 950 yıl yaşadığı bildirilmektedir. Hz. Nuh'un bu kadar uzun yaşaması en büyük mucizelerden biridir.

Hz. İsa (a.s.): Hz. İsa, en çok mucize gösteren peygamberlerden biridir. Gösterdiği en büyük mucizelerden biri ayı ikiye yarmasıdır. Bunun dışında Hz. İsa, birçok ölüyü diriltti, tek dokunuşla birçok cüzzamlıyı iyileştirdi. Beşikteyken konuşması ve kendisinin Allah'ın elçisi olduğunu söylemesi de en önemli mucizeleri arasında yer alır.

Hz. Muhammed (s.a.s.): Peygamberimiz Miraç'a yükselmiş ve Cebrail'in bile girmesinin yasak olduğu alemlere çıkmıştır. Miraca yükseldiği gece cennet ve cehennemi de görmüştür.

Peygamber efendimiz, bir gün Hz. Ebubekir ile mağaraya sığınmış, mağara birkaç saniye içinde örümcek ağlarıyla kaplanmıştır. Mekkeli müşrikler mağara kapısındaki örümcek ağlarını görünce orada kimsenin olmadığını düşünerek başka yöne gitmişlerdir. Bu mucize sayesinde Hz. Muhammed ve Hz. Ebubekir kurtulmuştur.

Hazret-i Peygamber zamanında ise belâğat, fesâhat, talâkat ve edebiyat son derece revaçta idi. En imrenilen ve takdîr edilen insan, bu hususta şöhret sahibi olan kişiydi. Bu sebeple, Hazret-i Peygamber’e, bütün diğer mûcizelerine ilâveten ve bunlardan daha üstün olarak, insanları kıyâmete kadar âciz bırakacak Kur’ân-ı Kerîm mûcizesi lutfedilmiştir. Zîrâ mûcizelerin gâyesi, kitleleri tesir altına alarak şok tesiri icrâ etmek ve onların peygamberlere itaatini sağlamaktır.

Hz. Musa (a.s.): Hz. Musa asasını yere attığında asası yılana dönüşmüştür. Firavunun ordusundan kaçarken de asasını yere vurmuş ve Kızıldeniz ikiye ayrılmıştır.

Hazreti İbrahim, Babil Hükümdarı Nemrud tarafından ateşe atılmış ateş Allah’ın “Ey Ateş, İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol” emrine uyarak onu yakmamıştır (el-Enbiya 21/58-69).

Hazreti Salih’in, Semud kavminin isteği üzerine bir deve getirmesi, Semud kavminin azarak deveyi kesmesi, buna karşılık yüce Allah’ın müthiş bir deprem ile onları yok etmesi. bu konusu şu ayetlerde bulabilrisiniz (eş-Şuara 26/141-158).

Hazreti Yakub’un oğlu Yusuf’un gömleğini kör olan gözüne sürmesi sonucu gözlerinin açılması (Yusuf 12/92-96).

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
109
27
2
1
1
32
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.