Şapka kanunu, soyadı kanunu, takvim, saat ve ölçü Birimlerinin değişmesi inkılapların gerekçeleri

Şapka kanunu, soyadı kanunu, takvim, saat ve ölçü Birimlerinin değişmesi inkılapların gerekçeleri

Şapka kanunu, soyadı kanunu, takvim, saat ve ölçü Birimlerinin değişmesi inkılapların gerekçelerini ve toplum hayatında meydana getirdiği değişimleri yazınız

Aşağıda yer alan inkılapların gerekçelerini ve toplum hayatında meydana getirdiği değişimleri yazınız.

Şapka Kanunu

Gerekçeleri: Dinî kaynaklı giyim farklılıklarını ve geçmişin simgelerini ortadan kaldırmak istenmiştir.
Yaşanan Değişimler: kılık kıyafette modernlik yakalanmış daha çağdaş bir görünüme kavuşulmuştur.

Takvim, Saat ve Ölçü Birimlerinin Değişmesi

Gerekçeleri: Cumhuriyet döneminden önce Osmanlıların, Batı uluslarından ayrı takvim, saat, sayı ve ölçülerin kullanılması, hafta tatillerinin cuma günü olması, takvimin başlangıcı olarak Hazreti Muhammet’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği tarih olan 622 yılının alınması (hicri takvimin kullanılması), sayı olarak eski sayıları, ölçü olarak da okka, dirhem, arşın, endaze, vb. ölçülerin kullanılması, Türk toplumu ile Batı toplumları arasındaki ilişkilerde büyük karışıklık ve güçlüklere yol açmaktaydı.
Yaşanan Değişimler: ölçü ve takvimde dünya standartları yakalanmıştır. Ticaret gelişmiştir.

Soyadı Kanunu

Gerekçeleri: Osmanlı devletinde soyadı kullanılmadığı için resmi işlemlerde büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Aynı ismi taşıyan insanların nüfus işlerinde tapu alım-satım ve miras konularında büyük problemler ortaya çıkmaktaydı. Bu nedenle soyadı kanunun çıkarılması batı ile yakınlaşmanın yanında zaten toplumsal bir ihtiyaç haline geldiğinden.
Yaşanan Değişimler: Orduda, tapuda, okulda daha önce yaşanan karışıklıklar son bulmuş sorunlar ortadan kalkmıştır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
231
31
231
31
31
31
231
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.