Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Bir Eğitim ve Rehberlik Sitesi "kariyerpenceresi.com"

Bir Eğitim ve Rehberlik Sitesi "kariyerpenceresi.com"

Bu sayımızda sizlere internet sitemizden bahsederek başlamak istiyorum. 10 Ocak 2011 tarihinde yayın hayatına başlayan sitemiz, 15 aydır yayın hayatına devam etmektedir. Günlük eğitim ve rehberlik haberleri ile güncellenen sitemizde bulunan istatistik çalışması, ÖYSM ve MEB sitelerinde ham hali ile yayınlanan verilerin işlenmiş hali ile hizmete sunulduğu bir sitedir. İddialı bir cümle kurmak istiyorum. Şuan sitemizde yayınladığımız 2011 YGS ve LYS sonuçları Lise Analiz çalışmasına bu kadar ayrıntılı ve grafik çalışması yapılmış bir şekilde bir başka yerden ulaşmanız mümkün değildir.  Bu çalışmayı yayınlarken son sınıf düzeyinde sınava giren tüm öğrencilerin başarılarını eğitimci ve rehber arkadaşlarımızla paylaşarak daha sağlık yorumları yapmalarını sağlamaktır. Liselerin bu anlamda hem YGS hemde yerleştirme sonuçlarını görmenin mümkün olacaktır. 

 

 
Bir diğer önemli çalışma öncelikle tercih dönemlerinde fazlasıyla kullanılan bülüm taban puanları çalışmasıdır. Bu çalışmayı son iki yılın verileri ile sizlerle paylaşmak hem öğrencilerin yanlış tercih yapmalarına engel olmak hemde rehber öğretmenlerin tercih yönlendirmesi yaparken yanlış yapmalarına engel olmaktır. Bunun yanı sıra 2010 yılında bir bölüme son yerleşen öğrencinin YGS ve LYS netleri paylaşılarak 2011 ve 2012 taban puanlarını görerek tahmini netlerini hesaplamalarına yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra bölümün tercih edilme ve doluluk oranları 2011 verileri çerçevesinde ayrıntılı anlatılmıştır. 
 

 
Bu bölümlerin ayrıntılı bir şekilde analizleri yapılırken, 2010 yılındaki verileri olan bölümlerin giren son öğrencinin hangi netlerle ve hangi okul puanı ile girdiği bilgisi de kullanıcılarla paylaşılmaktadır.  
 
Bunun yanısıra sitemizi takip etmek isteyen SBS danışman öğretmenleri, öğrencileri ve velileri için de Türkiye’deki 18 farklı lise türü ile alakalı son iki yılın taban puanlarını da sizlerle paylaşmış bulunmaktayız. Buradaki amacımız tüm liseleri il bazı ve taban puan, yüzdelik ve kontenjanları bilinerek daha sağlıklı lise tercihleri yapılmasıdır. Aşağıdaki tablo tüm okul türleri için düzenlenmiş olup. Bir tercih öncesi analiz çalışması olarakta kullanılabilmektedir.
 

 
Tercih dönemleri ile alakalı olarak üniversite ve lise tercihleri ile alakalı olarak geçen senede uygulamaya koyduğumuz tercih bölümlerimiz bu senede bilgileri güncellenerek faaliyete sunulacaktır. Tercih çalışmamız hem bireysel kullanılabilecek hem de rehber öğretmenlerimiz özel bir ekranda kendi yaptıkları tercih çalışmalarını takip edebileceklerdir. Bir öğrenci ile ilgili tercih çalışmaları için artık kağıt kalem CD ve exel dosyalarına ihtiyaç olmayacaktır. 
Üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz sitemizde tercih dönemi öncesinde ve arasınıflarda bulunan öğrencilerin rahatça incelemelerine fırsat tanınmıştır. Rehber öğretmenleri öğrencilerine daha sağlılık bilgiler sunmak için önemli bir kaynak olarak istifadeye sunulmuştur.
 

 
Bunun yanısıra SBS-YGS-LYS puan hesaplamalarını rahatça yapabileceği bir alt yapı ile kendi puanlarını deneme ve çalışmalar sonrasında sonuçların açıklanmasını beklemeden görme imkanına sahiptirler. 
 

 
Kariyer Penceresi web sitemiz ayni zamanda özel dosyaları inceleme fırsatı oluşturduğu gibi üyelerine de bu dosyaları kendi bilgisayarlarına indirme fırsatı sunmaktadır. Faydalı sunumlar adıyla üyelerine paylaştığı sunumlar güncel olarak hazırlanmakta ve üyelerin istifadesine sunulmaktadır. Aynı zamanda dergimizin eski sayılarını da indirme imkanı vermiştir. 
 

 
Sitemizi takip eden tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Sitemizin gelişmesi yönündeki teklif öneri ve diğer taleplerinizi bekliyoruz. acil@fatih.edu.tr adresinden bize yazabilirsiniz. 
Bu sayıda ele alacağımız bölüm tanıtımları ve LYS hazırlıkları ile ilgili çalışmaları dikkatle inceleyeceğinizi düşünüyorum. Üniversitemizdeki hocalarımızdan, okul ve dershanelerden gelen yazılarla tambir üniversite eğitim kurumları işbirliği ile çıkmış bir dergi ve internet sitesi oluşmaktadır. İlginize teşekkür eder. Duygu, düşünce ve tavsiyelerinizi yukarıdaki mail adresime beklerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi