Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dört Açıdan Bakabilmek

Dört Açıdan Bakabilmek

Yeni Döneme Başlarken

Kariyer Penceresi projesinin en önemli ürünlerinden olan dergimizin 11. sayısını çıkarmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, yazıları ve çalışmaları ile bu sürece destek veren tüm eğitimci ve rehber akademisyenlerimize, uzmanlarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza ekibimiz adına çok teşekkür ederiz. Önemli bir çalışmanın parçası olarak, üç dönemdir eğitim câmiasına katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu dönemde yeni çalışmalarımızla sizlere faydalı olmaya devam edeceğiz.

Öncelikle, sitemizde son üç yılın SBS, YGS ve LYS verilerine çok hızlı bir şekilde ulaşmaya devam edeceksiniz. Daha çok sayısal bilgiye ulaşarak öğrencilere ve ailelerine daha iyi rehberlik yapma imkânını bulan rehberlerimizin, en isabetli tercihler yaparak verimli bir tercih dönemi geçirmeleri bizleri mutlu etti. Tercih döneminde, http://www.kariyerpenceresi.com üzerinden 100 bin kişiye tercih analizi konusunda yardımcı olunmuştur. Yeni tercih dönemlerinde aynı faaliyetimiz devam edecektir.

Tercih dönemine özel hazırladığımız dergimizden 10 bin adet basıp eğitim kurumlarına ücretsiz olarak gönderilmiştir. Bölümlerin ve mesleklerin öğrencilere tanıtımında öğretmenlerin rehberlik etmesine özen gösterilmiş ve sıklıkla tercih hatası yapan öğrencilerde son üç yılda azalma görülmüştür.

Üyelere Ücretsiz Meslek Testleri

Bu tercih döneminde özellikle meslek ve bölüm belirlemesi yapamamış öğrencilerimizin karşısına çok önemli bir imkân ile çıktık. http://www.meslektesti.com ve http://www.kisiliktesti.com işbirliği ile üyelerimize özel bir meslek testi hizmeti sunulmuştur. İnternet üzeriden 45 dakika vakit ayıran tüm üye öğrencilerimize 10 sayfalık raporlu bir meslek testi raporu sunulmuştur. Buradan bir müjdeyi paylaşmak isteriz. Üye olan tüm öğrencilerimize, meslek testi hizmetini sürekli olarak vermeyi düşünüyoruz ve isteyen tüm öğrencilere kullanma imkânını açmış durumdayız.

Öğrencilerin, karakterlerine uygun meslekleri seçebilmeleri için bu çalışmamızı bu sene geliştirerek devam etmeyi düşünüyoruz. Bu konuda bizimle birlikte çalışmak isteyen rehber öğretmenlerin acil@fatih.edu.tr adresinden bizimle irtibata geçmeleri, bu sürecin başlaması adına yeterlidir. Üyelik başvurusu yapan her öğrencimize meslek testi yapma imkânı sunuyoruz. (http://www.kariyerpenceresi.com/index.php?uye-basvuru-formu) Özellikle 9.sınıftan 10. sınıfa geçen öğrencilerin ‘Ben hangi mesleği seçmeliyim?’ sorusuna cevap vermeden bu testi mutlaka olmalarını tavsiye ederiz. Yukarıdaki bilgileri ilgili linkten dolduran her üyemiz, meslek testini yapabilicektir.

Sitemize kaydolmak için gerekli adımlar ;

Aslında sitemmize kayıt olmak oldukça basit fakat yine aramıza yeni katılacak olan arkadaşlarımız için kısaca anlatmış olalım. Öncelikle sitemizin ( http://www.kariyerpenceresi.com ) anasayfasında bulunan bannerdan yada  sitemizin üst bölümünde bulunan  “?” ikonuna tıkladıktan sonra gelen bölümde “Üyelik Başvuru Formu” linkini tıklayarak yeni üyelerimiz için hazırlanmış olan “Üyelik Başvuru Formu” na ulaşabiliriz.

Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Gönder” butonuna basmadan önce eğer Meslek Testi  yapmak istiyorsak ki önem verdiğimiz bir test; formda bulunan “Meslek Testi Şifresi Oluştur” kutucuğunu işaretlersek sistem tarafından mailimize şifre gönderilecektir. Bu yüzden maillerimizin doğru olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.

“Gönder” butonuna tıkladıktan sonra mailinize giden aktivasyon kodula ilgili küçük bir bilgi ekranıyla karşılaşacaksınız. Çünkü bazen aktivasyon koları maillerimizin “Önemsiz  E-Posta” (Junk Mail) bölümüne düşebiliyor. Mailimize gelen aktivasyon kodu linkini tıkladıktan sonra Aktivasyon işleminin gerçekleştiğini belirten bir sonuç sayfası geliyor.

Bu sayfanın gelmesiyle birlikte E-posta adresinize bir e – posta daha geliyor bu e - postada ise  meslek testi için adres, kullanıcı adı ve şifreniz yer alıyor. “Hata! Köprü başvurusu geçerli değil.“ adresinden  “Kullanıcı Girişi” bölümünden gerekli Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra giriş yapabiliyorsunuz. Solda yer alan “Raporlarım” linkine tıkladıktan sonra “Meslek Seçim Raporu” bağlantısını kullanarak soruları yanıtlamaya başlayabilirsiniz. Biri 78 diğeri 64 sorudan oluşan ve herbiri özel olarak hazırlanmış olan bu testleri  bitirdikten sonra sol bölümde bulunan Rapor alt başlıkları inceleyebilir. Yazıcıdan çıktı alabilir. Yada sizin için hazırlanmış alan bu raporu detaylı inceleyebilirsiniz

 Ücretsiz Dergi Gönderimi

Kariyer Penceresi dergisini talep eden herkese, kargo masraflarını karşılaması şartıyla, istenen sayıları göndermeyi düşünüyoruz. Bo konuda her bireysel talebi değerlendirip yeni dönemde 6 sayımızı iki ayda bir, belirtilen adrese göndermeyi sizlere duyurmak istedik. Geçen dönemde pilot uygulama olarak başlattığımız bu çalışmayı bu sene sizlere duyurmak ve dergimizi ulaştırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra, yazılarını eğitimci ve rehber arkadaşları ile bizim aracılığımızla paylaşmak isteyen okurlarımız, yazılarını bize mail yoluyla gönderirlerse, yayın heyetimizce değerlendirildikten sonra sitemizde veya dergimizde yayınlanabilecektir.

Misafir Öğrenci Projesi

Bu çalışmaların ışığında eğitim öğretim döneminde üniversite olarak 10 ve 11. sınıflarda okuyan öğrencilerimizi küçük gruplar halinde (3-5 kişi) erken dönem kariyer planlama çalışması çerçevesinde misafir öğrenci olarak değerlendirmek istiyoruz. Kariyer Penceresi projesi kapsamında meslek seçimi ile alakalı belirsizlik yaşayan öğrencilerimizi iki gün üniversitemizde ağırlamak ve okumak istedikleri bölümlerde derse sokmak, bölüm başkanları, öğretim elemanları ve bölümlerimizden okuyan öğrencilerle görüştürmek istiyoruz. Bu çalışmamızdaki hedefimiz, öğrencilere, meslek seçimlerine erken başlamaları konusunda rehberlik yapabilmek, meslekleri ve bölümleri iyi tanımalarına fırsat tanımaktır. Ülkemizde okurken bölüm değiştirmek isteyen öğrenci sayısının artması da bu çabanın ve projenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu konuda kurumlar, rehber öğretmenler veya öğrenciler küçük gruplar halinde bizimle irtibata geçebilirler.

4+4+4 eğitim sistemi ile başlayacağımız yeni dönem dergi çalışmalarımıza dört dörtlük bir başlangıç yapabilmek için 4 maddelik bir giriş yazısının uygun olduğunu düşündüm. Bu sayıda bolca yeni eğitim sistemi ile ilgili yazılar bulacaksınız. Yeni eğitim öğretim döneminde tüm eğitim câmiasına başarılar dileriz. Dört açıdan ve 360 derece bakabilme ve dörtlerin hepsinin toplanması ile 12’yi elde etmek ve 12’den vurmak için çalışmaya devam etmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi