Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Pencerenize ışık geldi...

Pencerenize ışık geldi...

.Kariyer Penceresi dergimizin üçüncü sayısını çıkarıyor olmaktan çok mutluyuz. Dergimize yazıları ile destek veren tüm hocalarımıza ve uzman arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Ülkemiz sınav sıralamaları ilk 15 binde olan öğrencilerimizin çoğunluğunun tercih ettiği "Tıp Fakülteleri" hakkında sizlere bilgi vermeyi ve "niçin doktor olunur" sorusuna cevap aramaya çalıştık. Bu mesleğin ahlâk değerleri ile barışık ve sevilerek yapıldığı zaman insanlık alemine çok ciddi faydalar sağlayacağını düşünüyorum.
 
Bilim adamı yetiştirmede öncülük eden "FenEdebiyat Fakültelerimizin hak ettiği değeri kazanmaları için bilimi ve branşını önemseyen öğrenciler tarafından seçilmesi çok önemlidir. İyi bir bilim insanı temel bilimleri ciddiye alan eğitim kurumları olan FenEdebiyat fakülteleri tarafından yetiştirilir.. Son yıllarda tabanlarının düşmüş olması öğrencilerimizi yanıltmamalıdır. Bölümün özelliklerini ve kariyer hedeflerini belirleyen bir öğrencinin iyi bir eğitim alarak bilim ve insanlık alemine ne kadar katkı sağlayacağı aşikardır.
 
LYS'lere hazırlanan öğrencilerimizin geriye kalan zamanı nasıl değerlendirecekleri konusunda kendi öğretmenlerinin yanı sıra "KP" yazar ekibinden bu süreci destekleyen "LYS'lere Kadar Neler Yapılabilinir?" yazısını da hem rehber öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin dikkatlerine arz ederiz. Bu yazı çerçevesinde öğrencilerimizin hazırlıklarını tekrar güncelleyeceklerini düşünüyoruz. Bir gözden geçirme sonrasında hazırlıkların daha fazla hedefe odaklanması, başarının daha fazla ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.
 
SBS ye hazırlanan öğrenciler tercihlerinde Anadolu Öğretmen Liselerinin, öğretmen yetiştirmeye verecekleri önemli katkıları gözler önüne sermek için güzel bir analiz çalışması yapmış bulunmaktayız. Bu çalışma ile öğretmenlik mesleğini daha çok bilerek ve severek yeni öğretmenlerin yetişmesine katkıda bulunmanın gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
 
Çizgi romanların okunmasının yabancı dil öğrenimindeki etkisini öne çıkarak yazımız, dil öğrenimi farklı bir bakış açısı sağlamaktadır. Dil sınavlarının değişik bir biçimde yapılması ve dil bilgisinin daha sağlıklı ölçülmesi asrımızda daha fazla önem arz etmektedir. Yabancı dil okumak ve yabancı dil bilmek çağımızda bir çok insanın isteği haline gelmiştir. Bu ihtiyacı giderme sürecinde dergimizin yazar ekibinin çalışmaları önemli bir destek olarak ortaya çıkmıştır.
 
Genel amaçlı rehberlik yazılarımız LYS ve SBS'ye hazırlanan öğrencilerimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu yazıların ve rehber öğretmenlerin yönlendirmeleriyle sınavlara hazırlanan öğrencilerimize başarılar dileriz.
 
Öğrenci rehberliğinin yanı sıra eğitime gönül vermiş öğretmenlerimizin yetiştirilmesinde "Eğitim Fakültesi" akademisyenlerimizin önemli gördüğü konuları bu sayıda sizlerle paylaşmak bizim incelediğimiz konulardandır.
 
Kitap okumanın öneminin daha fazla öne çıktığı, edebiyatın daha fazla önemsendiği günümüzde edep ve edebiyat ilişkisini paylaşmak sizleri dinlendirecektir kanaatindeyim.
 
Medyada öne çıkan şiddet, davranış değiştirmede iyi olanı görme çabası iki önemli konuyu birlikte sunmak velilerimize önemli bir hizmet sağlayarak medyadaki iyi örnekleri görmemize fırsat verecektir.
 
Eğitime gönül veren değerli eğitimcilerin,öğrenci,veli ve saygıdeğer okuyucuların projemizi bize gönderecekleri maillerle, tavsiye ve değerlendirmeler sunacakları umudundayız. Her cuma Mehtap TV ekranlarında saat 20:00'da "Eğitim ve Rehberlik" amaçlı size seslenmekteyiz. İnternet sitemizin (www.kariyerpenceresi.com) tıklanma oranlarının hızla yükselmesi bizleri yaptığımız işin ne kadar değerli ve önemli olduğu heyecanını yaşatmaktadır . Dergimizin size ulaşmış olması bizleri mutlu etmiştir. 
Değerlendirmelerinizi, önerilerinizi ve tenkitlerinizi acil@fatih.edu.tr adresinden paylaşırsanız çok memnun oluruz.
 
Bu sayımızda ve önceki sayılarımızda "Bir Başarı Öyküsü"yle sizin karşınıza çıkmamızdaki hedefimiz. Siz de başarıyı yakalayabilirsiniz çünkü "Başarı sizin DNA'nızda var"...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi